Inżynierskie Targi Pracy podpowiadają:
Jak bez problemu zdać sesję!

Zimowe egzaminy zbliżają się wielkimi krokami, a jako studenci wiemy, że w naszych głowach jeszcze szybciej pojawiają się strach i obawy przed niezdaniem. Na szczęście Team ITP ma dla Was 10 cennych porad, dzięki którym sesja będzie łatwa jak nigdy przedtem.

1. Stwórz plan działania

Kluczowe dla efektywnej nauki jest uniknięcie chaosu! Zwróć uwagę na daty egzaminów i policz ile dni zostało do każdego. W ten sposób będzie Ci łatwiej podzielić materiał na części i sukcesywnie opanowywać kolejne wiadomości. Zachęcamy również do krótkiej powtórki najistotniejszych elementów tuż przed sesją.

2. Koniecznie pamiętaj o odpoczynku!

Spędzenie kilkunastu godzin przy książkach i notatkach przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego – szybko odczujesz zmęczenie, a ogrom materiału zdemotywuje Cię do dalszej pracy. Specjaliści natomiast, radzą uczyć się według schematu 45/10: poświęć całe 45 minut na intensywne przyswajanie wiedzy, po których przez 10 minut dasz swojemu mózgowi zrelaksować się. Dobrym pomysłem jest wtedy słuchanie kojącej muzyki lub szybkie wyjście na świeże powietrze.

3. Nie daj się rozpraszać

Największą przeszkodą na Twojej drodze do zdanej sesji są rzeczy, które będą starały się odwrócić Twoją uwagę od nauki. Tak jak pewnie się domyślasz, jest to przede wszystkim twój telefon czy komputer, które atakują powiadomieniami z portali społecznościowych. Nie musisz oczywiście zaraz przestawiać się na pisanie listów do znajomych – wystarczy jedynie wyciszyć i schować komórkę, a na komputerze zamknąć wszystko co nie jest związanie ze studiami.

4. Nie zapominaj o jedzeniu

Intensywna nauka wymaga dostarczenia organizmowi energii, dokładnie tak samo jak ćwiczenie na siłowni. Bez odpowiedniego odżywiania się podczas tak wymagającej czynności, Twoje ciało zacznie działać przeciwko Tobie. Zamiast skupiać się na całkach i poleceniach w C++, jedne o czym dasz radę myśleć to pyszne jedzenie, na które „nie masz czasu.” Warto przygotować sobie przy miejscu nauki wodę i zdrowe przekąski, aby Twojemu mózgowi nie zabrakło paliwa.

5. Przemyśl co może pojawić się na egzaminie

Prowadzący często podpowiadają studentom na co należy zwrócić szczególną uwagę, lub wprost informują, że dane zagadnienie pojawi się w teście. Przypomnij więc sobie, czy aby na pewno Twój wykładowca nie dał Ci w taki sposób kilku punktów za darmo.

6. Notatki, notatki i jeszcze raz notatki

Każdy z nas choć raz pomyślał: „nie będę tego zapisywać, przecież jest w książce/prezentacji.” Zastanów się teraz, czy później zajrzałeś do tej informacji, albo czy w ogóle pamiętałeś czego ona dotyczyła. Najskuteczniej uczymy się przez powtarzanie wiadomości: gdy zrobisz obszerne notatki z wykładu, a później przekształcisz je jeszcze w mapę myśli i kolejny raz powtórzysz, zaoszczędzisz swojemu umysłowi sporo pracy.

7. Poproś innych o pomoc

Zauważ, że nie jesteś jedynym studentem na kierunku. Nauka w grupie kilku osób może przynieść Wam jeszcze więcej korzyści niż w pojedynkę. Umówcie się w małym gronie u kogoś i wspólnie pracujcie nad Waszym sukcesem. Możecie wymienić się notatkami, przepytywać się i uzupełnić braki w Waszej wiedzy. Tylko pamiętajcie o punkcie nr 3 – zero rozpraszania.

8. Rób więcej niż minimum!

Na stronie prowadzącego znalazłeś 5 przykładów do poćwiczenia? Znajdź kolejnych 5 i rozwiąż! Zaprojektowałeś już wszystkie algorytmy z wykładu? Poproś kogoś o wymyślenie Ci jeszcze kilku do napisania! Nasz mózg kocha wszystko co się powtarza i w ten sposób dużo łatwiej przyswaja wiedzę na każdy temat.

9. Wysypiaj się każdej nocy

Studenci znani są z tego, że potrafią uczyć się kosztem snu. Nie jest to dobre rozwiązanie, nawet jeśli do egzaminu zostało tylko kilka dni. Umysł potrzebuje regeneracji tak samo jak ciało. Porównajmy naukę z przebiegnięciem maratonu. Sportowcy po dobiegnięciu do mety, nie startują zaraz w kolejnym wyścigu, tylko pozwalają swojemu organizmowi się zregenerować, aby następne wyzwanie dało jeszcze lepszy efekt. Zadbaj więc o to, aby 8 godzin dziennie przeznaczyć na odżywczy sen.

10. Zapanuj nad emocjami

Doskonale wiemy, że niezdana sesja to nic przyjemnego. Dlatego nie pozwól, aby tak się skończyła! Utrzymuj odpowiednie nastawienie do nauki, wyobraź sobie ulgę i radość na twarzy, gdy ujrzysz pozytywny wynik. Nie zapominaj też o możliwości poprawy w drugim terminie, gdyby to jednak nie był Twój dzień.

Teraz znasz już wszystkie tajemnice perfekcyjnych wyników z egzaminów. Zacznij już dziś pracować na wymarzony efekt sesji, a nic Cię na niej nie zaskoczy.

Zespół Inżynierskich Targów Pracy życzy Wam owocnej nauki i najwyższych wyników!